WEARMOUTH & HYLTON CHARITY CUP

Renamed from Wearmouth & Hylton Aged Miners Cup



1999/2000 Downhill Institute
2000/2001 Hendon Grange
2001/2002 Gideons
2002/2003 Lambton Castle
2003/2004 TWR Trade Frames
2004/2005 TWR Trade Frames
2005/2006 Redhouse
2006/2007 The Dagmar
2007/2008 Aquatic Sports
2008/2009 The Fort
2009/2010 Blue House
2010/2011 Redhouse


2011/2012 Seaham Harkers Bar FC.
2012/2013 Hendon FC
2013/2014 Oddies FC
2014/2015 Oddies FC
Comments

SUNDERLAND BLIND INSTITUTE CUP

Sunderland Blind Institute Cup

1926/58 ( Not Known )
1958/59 West End
1959/60 West End
1960/61 West End
1961/73 ( Not Known )
1973/74 Hospitals SC
1961/77 ( Not Known )
1977/78 Doxford Engineers
1978/79 Joplings
1979/80 Electrosil
1980/81 Forge
1981/82 Lambton Street Boys Club
1982/83 Havelock Generals
1983/84 Hepolite S.S.C.
1984/85 Dicksons Pork Shops
1985/86 Thorney Close Y.C.
1986/87 Dicksons Pork Shops
1987/88 Rowells Furniture

Competition Renamed
 The Alan Hood Memorial Trophy.
Comments

ALAN HOOD MEMORIAL TROPHY

Renames from The Sunderland Blind Institute Cup


ALAN HOOD  MEMORIAL TROPHY

1988/89    Charlton P.W.D.
1989/90    Charlton P.W.D.
1990/91    Southwick C.E.C.
1991/92    Inn Place
1992/93    Charltons
1993/94    Red House W.M.C.
1994/95    South Shields Black Prince
1995/96    East End
1996/97    Howards
1997/98    Howards
1998/99    Town End Farm Athletic
1999/2000 Belford House Reserves
2000/2001 Gideon’s
2001/2002 Gideon’s
2002/2003 Gate FC
2003/2004 Hendon Grange
2004/2005 TWR Trade Frames
2005/2006 The Dagmar
2006/2007 Kitchen Magic
2007/2008 Vane Arms
2008/2009 Jolly Potter
2009/2010 Jolly Potter
2010/2011 Hendon

2011/2012 Farringdon Dolphin FC
2012/2013 Hendon FC
2013/2014 Hendon FC
2014/2014 Hendon FC
Comments

REFEREE OF THE YEAR AWARD

Referee of the Year.



1987/1988   Graham Spensley
1988/1989   William Hills
1989/1990   William Hills
1990/1991   William Hills
1991/1992   Paul Robinson
1992/1993   William Hills
1993/1994   Joe Davison
1994/1995   William Angus
1995/1996   William Angus
1996/1997   Paul Robinson
1997/1998   William Angus
1998/1999   Colin Burnicle
1999/2000   Paul Robinson
2000/2001   Barry Philliskirk
2001/2002   John Chirnside
2002/2002   Billy Khatib
2003/2004   Paul Buckley
2004/2005   Colin Stores
2005/2006   David Robinson
2006/2007   Colin Stores
2007/2008   Colin Stores
2008/2009   Steven Watson
2009/2010   Ken Short
2010/2011   Darren Frostwick

2011/2012   Rebecca Welsh 
2012/2013  Colin Archbold
2013/2014  Ray Dobson
2014/2015 Gary Hills


Comments

PLAYER OF THE SEASON

League Player of the Season Trophy. 



1982/83 G Snowdon Lane Arms
1983/84 K Hope Bonas Machine Co
1984/85 A Barnes Ryhope Rappers
1985/86 C Dunn Blue Bell
1986/87 R Kennedy Vic Youngs
1987/88 R Charlton Houghton Buffs
1988/89 D Atkinson Simonside
1989/90 R Haldane DEB Quality Meats
1990/91 R Haldane DEB Quality Meats
1991/92 J Anderson Prince Of Wales
1992/93 D Simpson Not Known
1993/94 A Lamport Not Known
1994/95 L Crosby Ryhope Sea View
1995/96 G Hale S/S Black Prince
1996/97 P Collinson Hospitals
1997/98 A Hazzard TEF WMC
1998/99 M Fairweather Gideon’s
1999/2000 M Fairweather Gideon’s
2000/2001 M Fairweather Gideon’s
2001/2002 Unknown Three Horse Shoes
2002/2003 D Hoey Aquatic Sports
2003/2004 D Hoey Aquatic Sports
2004/2005 D Hoey Aquatic Sports
2005/2006 D Kennedy Hendon Grange
2006/2007 A Adey Park View
2007/2008 D Clarke Seaham The George
2008/2009 M Jackson Hendon

Renamed The Nicky Pemberton Memorial Trophy for the Player of the Season.

2009/2010 L Wood East Durham Spartans
2010/2011 M Hope Hendon FC

2011/2012 James Dickenson Hendon FC
2012/2013 Gareth Hill- Hendon FC
2013/2014 Paul Taylor Oddies

 


Comments

DOWNHILL W.M.C. TROPHY

Downhill WMC Trophy 



1984/85 Houghton Buffs
1985/86 Thorney Close A.C.
1986/87 Dicksons Pork Shop
1987/88 Charltons P.W.D.
1988/89 J.T.Barnes
1989/90 Charltons P.W.D.
1990/91 Southwick C.E.C.
1991/92 S & D Creamery
1992/93 Red House W.M.C.
1993/94 Town End Farm W.M.C.
1994/95 Town End Farm W.M.C.
1995/96 Red House W.M.C.
1996/97 Howards F.C.
1997/98 The Club
1998/99 Belford House Res.
1999/00 No Competition
2000/2005 No Competition
2005/2006 The Dagmar
2006/2012  No Competition

2012/2013 Oddfellows Arms FC
2013/2014 No Competition
 
Comments

ALAN CROFT MEMORIAL TROPHY FOR SPORTMANSHIP

Alan Croft Memorial Trophy For Sportmanship



1980/81 Commercial Road W.M.C.
1981/82 Sunderland Polytechnic
1982/83 Ryhope Rappers
1983/84 Aquatic Sports
1984/85 Monkwearmouth Salvation Army
1985/86 ( Shared ) Metro’s & Southmoor C.A.
1986/87 Seaham Town
1987/88 ( Shared ) Metro’s & Monkwearmouth Salvation Army
1989/90 ( Shared ) Monkwearmouth SalvationArmy & Kings Road
1990/91 Houghton Cricket
 1991/92 Monkwearmouth Salvation Army
1992/93 Houghton Buffs
1993/94 Monkwearmouth Salvation Army
1994/95 Monkwearmouth Salvation Army
1995/96 Debsons Meat Products
1996/97 Monkwearmouth Salvation Army
1997/98 Monkwearmouth Salvation Army
1998/99 Dray & Horses
1999/2000 Dray & Horses
2000/2001 Ryhope DIY
2001/2002 Monkwearmouth Salvation Army
2002/2003 Glendale P & D
2003/2004 Three Horse Shoes
2004/2005 Cambridge Hotel
2005/2006 Sassco.Co.Uk
2006/2007 Lord Seaham
2007/2008 Park View
2008/2009 Park View
2009/2010 Aquatic Sports
2010/2011 Hall Farm Blakeneys

2011/2012 FC Whitburn
2012/2013 Seaham Marlborough FC
2013/2014 University Of Sunderland
2014/2015 University Of Sunderland
Comments

THE CLUB SECRETARY TROPHY

THE CLUB SECRETARY TROPHY

1984/85 Jimmy Cartwright (D.E.B. Quality Meats)
1985/86 Steve Pickard (Ryhope Guide Post)
1987/88 C Scott (Edward Thompsons)

1988/89 Derek Watson (Townend Farm Club United
1989/90 Alister Parker (Monkwearmouth Salvation Army)
1990/91 John Rodenby (Houghton Cricket Club)
1991/92  Alister Parker (Monkwearmouth Salvation Army)
1992/93  Stephen Hildrew (Houghton Buffs)
1993/94 Alister Parker (Monkwearmouth Salvation Army)
1994/95 Alister Park (Monkwearmouth Salvation Army)
1995/96 Jimmy Cartwright (Debsons Meat Products)
1996/97 Alister Parker (Monkwearmouth Salvation Army)
1997/98 Alister Parker (Monkwearmouth Salvation Army)
1998/99 Ken Drysdale (Dray & Horses)
1999/2000 Ken Drysdale (Dray & Horses)
2000/2001 Kevin Stoker (Ryhope DIY)
2001/2002 David Ahearn (South Shields Prince Edward)
2002/2003 P Charter (McCess)
2003/2004 Derek Errington (Castletown Snooker)
2004/2005 David Wright (Three Horses Shoes)
2005/2006 Colin Holmes (Cambridge Hotel)
2006/2007 Anthony Cooper (Board Inn)
2007/2008 Lee Brogan (Hall Farm Seaview Plastics)
2008/2009 Michael Lynch (Hendon FC)
2009/2010 Tony Wilkinson (The Saltgrass)
2010/2011 Neil Stanness (Oddfellows Arms)

2011/2012 Tony Dunlop ( FC Chesters)
2012/2013 Andrew Smith (FC Whitburn)
2013/2014 Arron Donkin (Oddies FC)
Comments

WEARMOUTH & HYLTON AGED MINERS HOMES CUP



WEARMOUTH & HYLTON AGED MINERS HOMES CUP


1920/21                       Dawdon Colliery Res.
1934/35                       Maple Amateurs
1935/39                       (Not Known)
1939/40                       Steels Sports Club
1940/45                       ( No Competition  -  War Years )
1945/46                       Ryhope Rangers
1946/47                       Ryhope Rangers
1947/48                       Ryhope Rangers
1948/49                       West End
1949/50                       Ryhope C.W.
1950/54                       ( Not Known )
1954/55                       Steels Sports Club
1955/58                       ( Not Known )
1958/59                       Hylton Lane
1959/63                       (Not Known)
1963/64                       Maplewood Star
1964/65                       Doxford FC
1965/66                       Monkwearmouth F.C.
1966/67                       Jopling’s Forsters
1967/68                       Timpsonians
1968/69                       Offerton
1969/70                       Southwick S.C.
1970/71                       Wearmouth C.W.
1971/72                       Albion S.C.
1972/73                       Grange United
1973/74                       Steels SC
1974/75                       Not Known
1975/76                       Not Known
1976/77                       Not Known
1977/78                       Doxford Engineers
1978/79                       Grange United
1979/80                       Sunderland Harlequins
1980/81                       Forge
1981/82                       Lambton Street Boys Club
1982/83                       Forge
1983/84                       Hepolites S.S.C.
1984/85                       Hepolites S.S.C.
1985/86                       Charlton P.W.D.
1986/87                       Thorney Close Y.C.
1987/88                       Whitbread Schooner
1988/89                       Charlton P.W.D.
1989/90                       Southwick C.E.C.
1990/91                       Southwick C.E.C.
1991/92                       Howards Southwick C.E.C.
1992/93                       Cabplant Royal Mail
1993/94                       Jacobean
1994/95                       Saltgrass
1995/96                       Myers Plumbing & Heating
1996/97                       Howards
1997/98                       Railway Tavern
1998/99                       Belford House Res.

Competition renamed The Wearmouth & Hylton Charity Cup.
 
Comments

SECOND DIVISION



Division 3


1948/49 Steels SC Reserves.
1949/50 Unknown
1950/51 Hendon SC Reserves
1951/52 Unknown
1952/53 Pallion Marine
1953/54 Grangetown Old Boys
1954/55 Bristol Aero
1955/56 Pallion Villa
1956/57 Unknown
1957/58 Unknown
1958/59 Wearmouth CW Youth Club
1959/60 Burton House
1960/61 Ericsson Athletic
1961/62 Unknown
1963/64 Unknown



Second Division (Reformed and Renamed)

1982/83 Grindon W.M.C.
1983/84 Dicksons Pork Shops
1984/85 Silksworth Colliery
1985/86 Southwick C.A.
1986/87 Club Annabel
1987/88 Edward Thompsons
1988/89 Pallion P.S.
1989/90 Simonside S.C.
1990/91 Cabplant Royal Mail
1991/92 Durham Mono Containers
1992/93 Flo-Gas Lane Arms
1993/94 Washington & District S.C.
1994/95 Myers Plumbing & Heating
1995/96 New Pallion S & S. C.
1996/97 Grindon News & Video
 
Comments

THIRD DIVISION

Third Division


1984/85 Southwick C.A.
1985/86 Red House W.M.C.
1986/87 Edward Thompsons
1987/88 Downhill W.M.C.
1988/89 Simonside S.C.
1989/90 Blondies
1990/91 Seaham Lord Byron
1991/92 Prince of Wales
 
Comments

LEAGUE CHALLENGE CUP

League Challenge Cup
                           
1949/50                       British Ropes
1950/51                       Ericsons

1951/52                       Sunderland West End

1952/53                       Southwick St. Hilda’s

1953/54                       Southwick St. Hilda’s

1954/55                       Unknown

1955/56                       Unknown

1956/57                       Albion SC

1957/58                       Unknown                     
1958/59                       Sunderland West End 
1959/60                       Hood Street
1960/61                       Sunderland West End
1961/62                       Sunderland West End
1962/63                       Sunderland West End
1963/64                       Sunderland West End
1964/65                       Not Known
1965/66                       Timpsonians
1966/67                       Not Known
1967/68                       Monkwearmouth W.M.C.
1968/69                       Moor Star
1969/70                       East End S.C.
1970/71                       Cauld Lad United
1971/72                       Unknown
1972/73                       The Green F.C.
1973/74                       Ivy Leaf FC     
1974/75                       Unknown                     
1975/76                       Southwick North Star
1976/77                       Hylton Lodge
1977/78                       Southwick North Star
1978/79                       Southwick North Star
1979/80                       Southwick North Star
1980/81                       Ryhope Blue Star
1981/82                       Hepworth & Grandage
1982/83                       Hepolites S.S.C.
1983/84                       Hepolites S.S.C.
1984/85                       High Southwick P.W.D.
1985/86                       Downhill W.M.C.
1986/87                       Thorney Close Y.C.
1987/88                       Whitbread Schooner
1988/89                       Southwick C.E.C.
1989/90                       Tradelink D.I.Y.
1990/91                       Southwick C.E.C.
1991/92                       Simonside S.C.
1992/93                       J.T. Barnes
1993/94                       No Competition
1994/95                       No Competition
1995/96                       No Competition
1996/97                       Town End Farm W.M.C.
1997/98                       No Competition
1998/99                       No Competition
1999/2000                   Downhill Institute
2000/2001                   The Jackson's
2001/2002                   Gideons
2002/2003                   Gate FC
2003/2004                   TWR Trade Frames
2004/2005                   TWR Trade Frames
2005/2006                   No Competition
2006/2007                   Kitchen Magic
2007/2008                   Hall Farm Seaview Plastics
2008/2009                   Hylton Colliery Welfare
2009/2010                   Aquatic Sports
2010/2011                   Westend

2011/2012                   Farringdon Dolphin FC
2012/2013                   Not Played due to poor weather.
2013/2014                   No Competition
2014/2015                   Oddies FC
Comments

FIRST DIVISION


DIVISION 2



1947/48 Wearmouth Reserves.

1948/49 Ericsson’s.

1949/50 Unknown

1950/51 Davis SC
1951/52 Unknown
1952/53 Albion SC
1953/54 Unknown
1954/55 Hylton Lane SC
1955/56 Jopling's & Forster
1956/57 Unknown
1957/58 Unknown
1958/59 Clark Marine
1959/60 Grange United
1960/61 Thorney Close WMC
1961/62 Unknown
1963/64 Unknown
1964/65 Unknown
1965/66 Unknown
1967/68 Unknown
1970/71 Unknown
1971/72 Unknown
1972/73 Unknown
1973/74 Commercial Road
1974/75 Unknown
1975/76 Unknown


FIRST DIVISION (Reformed and renamed)


1979/1980 Bonas Machine Co.
1980/1981 Thorney Close W.M.C.
1981/1982 East End S.C.
1982/1983 Lane Arms
1983/1984 Downhill W.M.C.
1984/1985 Dicksons Pork Shops
1985/1986 Commercial Road W.M.C.
1986/1987 Southwick C.A.
1987/1988 Rowell’s Furniture

1988/1989 Shipwright Arms
1989/1990 Silksworth Wynyard
1990/1991 Flo-Gas RJ Carpets
1991/1992 Cabplant Royal Mail
1992/1993 Alfie Shaw Decorators
1993/1994 Town End Farm Athletic
1994/1995 Grove Europe
1995/1996 Saltgrass
1996/1997 Aquatic Sports
1997/1998 Thorney Close Y.C.
1998/1999 Downhill Institute
1999/2000 Southwick Hogan's
2000/2001 Voyager Foods
2001/2002 Nissan Reserves
2002/2003 Mountain Daisy
2003/2004 The Dolphin
2004/2005 The Cauld Lad
2005/2006 The Dagmar
2006/2007 Sportsman Arms
2007/2008 Fulwell Blue Bell
2008/2009 Hylton CW
2009/2010 Washington Cricket & Football Club
2010/2011 Thorney Close Inn

2011/2012 Wearside Wildcats FC
2012/2013 The Alexandra * after play off
2013/2014 No Division
 
Comments

PREMIER DIVISION


DIVISION 1



1945/46 Unknown 

1946/47 Unknown

1947/48 Unknown

1948/49 Unknown

1949/50 Unknown

1950/51 Sunderland West End

1951/52 Sunderland West End
1952/53 Commercial Road Old Boys
1953/54 Southwick FC
1954/55 Southwick FC
1955/56 Pallion Marine
1956/57 North Sands
1957/58 Pallion Marine
1958/59 Sunderland West End
1959/60 Hood St Brotherhood
1960/61 Sunderland West End
1961/62 Grange United
1963/64 Sunderland West End
1964/65 Sunderland West End
1965/66 Sunderland West End
1967/68 Monkwearmouth WMC
1968/69 Unknown
1969/70 Unknown
1970/71 Southwick FC
1971/72 Unknown
1972/73 Unknown
1973/74 Westmoor Road
1974/75 Doxford Engineers
1975/76 Doxford Engineers
1976/77 Hylton Lodge
1977/78 Southwick North Star
1978/79 David Browns


Renamed Premier Division

1982/83 Hepolite SSC
1983/84 Hepolite SSC
1984/85 Dicksons Pork Shop
1985/86 Houghton Buffs
1986/87 Whitbread Schooner
1987/88 Charltons P.W.D..
1988/89 Town End Farm United
1989/90 Charltons P.W.D.
1990/91 Southwick C.F.C.
1991/92 Howards Southwick C.E.C.
1992/93 Cabplant Royal Mail
1993/94 Ryhope Top House
1994/95 Ryhope Sea View
1995/96 Red House W.M.C.
1996/97 Railway Tavern
1997/98 Belford House Res.
1998/1999 Town End Farm Athletic
1999/2000 Belford House Reserves
2000/2001 Belford House Reserves
2001/2002 Hendon Grange
2002/2003 Gate FC
2003/2004 Hendon Grange
2004/2005 TWR Trade Frames
2005/2006 TWR Trade Frames
2006/2007 The Dagmar
2007/2008 Redhouse
2008/2009 Jolly Potter
2009/2010 Jolly Potter
2010/2011 Westend After play off

2011/2012 Sunderland Farringdon Dolphin
2012/2013 Hendon FC
2013/2014 Hendon FC
2014/2015 Hendon FC
Comments